13 Aralık 2017 Çarşamba   Künye | İletişim | Arşiv | Gazeteler | Kartvizit Rehber | MOBİL
Foto Galeri Video Galeri
ANA SAYFA
GÜNCEL
SPOR
SİYASET
SAĞLIK
SEKTÖREL
EĞİTİM
YAŞAM
EKONOMİ
ASAYIŞ
DİĞER
 
  09 : 22 : Kirli hava nefesinizi tüketmesin  09 : 17 : Daha sağlıklı bir geleceğin yolu gastrofizikten mi geçiyor?  09 : 10 : Başarılı Bir Eğitim İçin Sağlıklı Gözler Şart  09 : 04 : Futbolda başarıda beslenme antrenman kadar önemli  08 : 57 : En çok konuşulan yarışma programları belli oldu  08 : 55 : Cezaevlerinde kişi sayısı 200 bini aştı  08 : 46 : Çocukluktaki depresyon ergenlikte ağırlaşabiliyor  08 : 39 : Burun tıkanıklığı yapan 7 neden!  08 : 35 : Bayraktar Karadağ'dan şampiyon takımla döndü  08 : 25 : Güçlü bir bağışıklık için haftada iki kaşık tahinpekmez yiyin
GOOGLE ARAMA

Google

ANA SAYFA  / Ekonomi
Türkiye'nin yükselen liderleri" araştırması açıklandı
Türkiye'nin yükselen liderleri" araştırması açıklandı

TÜRKONFED ve Londra Borsası işbirliğiyle hazırlanan "Türkiye'nin Yükselen Liderleri" araştırması yayımlandı. Araştırmaya göre Türkiye'nin İlham Veren Şirketleri listesine giren 100 şirket, 2013 ve 2016 yılları arasında Türkiye'nin aynı dönemdeki GSYH artış hızının 2 katı üzerinde büyüme gösterdi; 2016 yılında istihdamlarını bir önceki yıla göre yüzde 7,40 oranında artırdı. Üç yıllık bileşik büyüme hızına bakıldığında ise Türkiye genelindeki yıllık istihdam artışının yaklaşık4 kat üzerinde bir performans sergileyen bu şirketlerin, önümüzdeki 3 yıl içerisindeki stratejik önceliklerinde yüzde 52 ile yeni tesis yatırımı ilk sırada yer aldı.

Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       
 11 Kasim 2017 10 : 46 

TÜRKONFED VE LONDRA BORSASI İŞBİRLİĞİYLE HAZIRLANAN "TÜRKİYE'NİN YÜKSELEN LİDERLERİ" ARAŞTIRMASI AÇIKLANDI 

 

 

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu, "Türkiye'nin Yükselen Liderleri araştırması, sektörlerinde lider özelliği gösteren bu şirketlerin, gelecekte bu potansiyellerini sürdürdükleri takdirde ülke ekonomisi için nasıl bir değer yaratma potansiyeline sahip olacaklarının fotoğrafını çekiyor" dedi.

 

11 Kasım 2017 / İstanbul-Türkiye'nin en büyük KOBİ yapılanmasına sahip sivil toplum kuruluşu olan Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), Londra Borsası işbirliğiyle "Türkiye'nin Yükselen Liderleri" araştırmasını gerçekleştirdi. Londra Borsası'nın yenilikçi küçük ve orta ölçekli firmalara destek vermek amacıyla yürüttüğü ELITE programı kapsamında yapılan araştırma; İngiltere, AB Ülkeleri ve Afrika'nınardından Türkiye'de de yapıldı. Araştırma kapsamında son 3 yılda sürekli yüksek büyüme gösteren ilk 100 şirketten oluşan "Türkiye'nin İlham Veren Şirketleri" ile 69 şirketten oluşan "Türkiye'nin İlham Veren Bilişim Şirketleri" de belirlendi. Kamuya açık verilere dayalı olarak yapılan sıralamada, kapsayıcılık açısından mümkün olan en geniş dağılıma ulaşılması amacıyla, İstanbul Sanayi Odası (İSO) I ve II. 500, Fortune 500 Türkiye (2013 ve 2016) ile BT Haber Bilişim 500 (2013 ve 2016) listeleri kullanıldı.

 

Türkiye'nin Yükselen Liderleri araştırmasında, finansal büyüklük ve büyüme hızı açısından diğer sektörlerden farklılık gösterdiği için bilişim şirketleri için ayrı bir sıralama yapıldı. "Türkiye'nin İlham Veren Bilişim Şirketleri" listesinde bilişim sektöründe faaliyet gösteren ve sürekli büyüyen 69 bilişim firması yer aldı. Cirosu 1 milyar TL'nin altında olan şirketler arasından, net satışları üç dönem yıllık bileşik büyüme oranına göre belirlenen Türkiye'nin Yükselen Liderleri, büyümeden istihdama sektör ve ülke ortalamalarının üstünde artış kaydetmeleriyle öne çıkıyor. "Türkiye'nin Yükselen Liderleri" araştırmasının detayları 18 Kasım'da Ankara'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılacağı TÜRKONFED 21. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi'nde açıklanacak.

 

TARKAN KADOOĞLU: "YÜKSELEN ŞİRKETLERİN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ REKABETTE ÖNE GEÇİRİYOR" 

Günümüzde ülkelerin rekabetçiliğinin kentlerin rekabetçiliğinden geçtiğini ve bu rekabetçiliği belli başlı sektörler ile şirketlerin sürüklediğini ifade eden TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu;  "Bu rekabetçilik gücünde umut ve gelecek vaat eden şirketlerin sürdürülebilirliği küresel anlamda fark yaratıyor. Ülkemiz ekonomisine niteliksel katkı sağlayan, bir dönem belki KOBİ olan ve büyümesini sürdüren Türkiye'nin Yükselen Liderleri de bu anlamda ciddi bir potansiyel barındırıyor.Türkiye'nin Yükselen Liderleriaraştırması, sektörlerinde lider özelliği gösteren 100 şirketin gelecekte bu potansiyellerini sürdürdükleri takdirde ülke ekonomisi için nasıl bir değer yaratma potansiyele sahip olacaklarının fotoğrafını çekiyor. Bu şirketler büyürken karlarını artırdıkları gibi ülkemizin en önemli sorunu olan işsizliğe de çare olacak şekilde istihdam artışı yaratıyor" dedi.

 

"TÜRKİYE'NİN EKONOMİK BÜYÜME RAKAMLARINDA KOBİ ODAKLI POLİTİKALARIN ETKİSİ BÜYÜK" 

Geleceğin büyük oyuncusu olmak için markalaşma başta olmak üzere kurumsallaşma ve kurumsal yönetim anlayışının sadece araştırmada yer alan şirketlerin büyümesi için değil, sürdürülebilir kalkınma ve ülke refahı için de önemli olduğunu belirten Kadooğlu, şöyle devam etti: "Türkiye'nin ilk iki çeyrek ekonomik büyüme rakamlarının yüzde 5'lerin üstünde gelmesinde KOBİ odaklı politikaların ne kadar etkili olduğu görüldü. Türkiye'nin Yükselen Liderleri araştırmamızdaki şirketlere yönelik vergi, teşvik, mevzuat kolaylığı gibi özel politikaların ortaya konması, bu noktada yapısal ve ekonomik dönüşüme katkı sağlanması gerekliliği ekonomimiz açısından da önemli görünüyor. KOBİ odaklı politikaların büyümede yarattığı katkıdan çok, daha nitelikli ve katma değeri yüksek üretimle bu şirketlerin gelecekte daha fazlasını yapacak potansiyellerinin geliştirilmesinde hepimize önemli sorumluluklar düşüyor."

 

LUCA PEYRANO: "ELITE PROGRAM TÜRKİYE'NİN KOBİ'LERİ İÇİN FIRSATLAR YARATIYOR"

Sürekli büyüyen uluslararası ELITE topluluğunun 1000'den fazla şirket, danışman ve yatırımcıdan oluştuğunu belirten Londra Borsası ELITE Program CEO'su Luca Peyrano, "ELITE olarak ekonomik başarının anahtarının yenilikçi, dinamik ve hızlı büyüyen şirketlerde olduğuna inanıyoruz. Büyümeyi sağlayan bu şirketler faaliyet gösterdikleri ülkelerdeki inovasyon ve ekonomik kalkınmaya da önemli katkıda bulunuyor. ELITE, Türkiye'deki KOBİ sektörünü zenginleştirmeyi, ülkenin KOBİ'leri için mücadele etmeyi ve onları yurtdışına açılma planlarında desteklemeyi taahhüt ediyor. ELITE daha fazlasını başarma hırsına sahip özel şirketlerin bir sonraki büyüme aşamasına hazırlanmasına ve bunun için yapılandırılmasına yardımcı olur. Bu şirketlerin liderlerini işletme eğitimi kaynaklarıyla tanıştırır ve onları benzer yaklaşımdaki girişimcilerle, önde gelen danışmanlarla ve yatırımcılarla buluşturur. TÜRKONFED ve ELITE, Türkiye ekonomisinin belkemiğini oluşturan işletmelerin büyümesine yardımcı olmak amacıyla işbirliği yapmaktadır. ELITE, finansman ve bilgiye erişim karşısındaki engelleri kaldırmaya yardımcı olarak Türkiye'nin KOBİ'lerinin inovasyon yapmasını, sürdürülebilir büyümeyi yönlendirmesini ve hepimiz için fırsatlar yaratmasını sağlamaktadır" diye konuştu.

 

BURAK KOÇER: "YÜKSELEN LİDERLER ÜÇ YILLIK DÖNEMDE KENDİ SEKTÖRLERİNİN İKİ KATI ÜZERİNDE BÜYÜDÜ" 

Türkiye'nin Yükselen Liderleri araştırması yazarı Burak Koçer ise şunları söyledi: "Finansal ölçek olarak KOBİ kategorisinin ötesine geçen bu şirketlerin piyasaya yeni bir yön verme eğilimleri, yerleşmiş bir modelle mevcut ekonomik sistemin devamını sağlayan dev şirketlerden daha yüksek. Bu nitelikleriyle özellikle de belirsizlik algısının yüksek olduğu dönemlerde, yeni atılımlarla ekonomiye canlılık kazandırıyorlar. Üstelik katkıları sadece kendi başarılarıyla da sınırlı değil. Birkaç adım ötesinde oldukları KOBİ'ler için de yol gösterici birer rol modeli teşkil ediyorlar. Türkiye'nin Yükselen Liderleri toplam 65 patent ve 3 bin 776 tescilli markayı elinde bulunduruyor. Yükselen Liderler AB araştırmasına göre ise AB ülkelerindeki 1000 şirket için bu oran toplam 4 bin 884 patent ve 2 bin 877 tescilli markayaulaşıyor. Bu karşılaştırma, fikri mülkiyet haklarında, Türk ekonomisindeki yapısal dönüşüm ihtiyacını destekleyen bir tablo ortaya koyuyor."

 

ŞİRKETLERİN ORTAK ÖZELLİKLERİ: ORTALAMALARIN ÜZERİNDE BÜYÜME VE İSTİHDAM ARTIŞI

Türkiye'nin Yükselen Liderleri araştırmasına dâhil olan şirketlerin ortak özellikleri ortalamaların üzerinde büyüme ve istihdam artışı yaratmaları. Bu şirketler;

ü  SEKTÖR ORTAMALARININ ÜZERİNDE BÜYÜDÜLER:İlk 100 şirketin 2013 ve 2016 yılları arasındaki yıllık bileşik büyüme hızı yüzde 25 oranında gerçekleşirken belli sektörlerdeki işletmeler kendi sektörlerinin en az 2 kat üzerinde bir büyüme hızı ortaya koydu. Akaryakıt dağıtımı, bilişim, ana metal, orman ürünleri, kauçuk ve plastik, hazır giyim ve gıda sektörlerinde faaliyet gösteren şirketler sektör ortalamasına göre büyüme hızı sıralamasında başı çekti. Bilişim sektöründe yer alan 69 şirketin ise aynı dönemde yıllık bileşik büyüme hızı yüzde 45'e ulaşaraksektörünyaklaşık4 kat üzerine çıktı.

 

ü  TÜRKİYE ORTALAMASININ 4 KAT ÜZERİNDE İSTİHDAM SAĞLADILAR: 2013 ve 2016 yılları arasında Türkiye'de istihdam artışının yıllık bileşik büyüme oranı yüzde 3,41 olarak gerçekleşirken, aynı oran araştırmada yer alan şirketler için yüzde 13'eulaştı. Bu veriler araştırmada yer alan şirketlerin üç yıllık yeni iş imkânı yaratma performansının Türkiye genelindeki istihdam artışından yaklaşık 4 kat daha hızlı olduğunu ortaya koydu. Söz konusu şirketler 2016 yılında ise istihdamlarını bir önceki yıla göre toplamda %7,4 oranında artırırken aynı oran Türkiye genelinde yüzde 2,9 olarak gerçekleşti.

 

ü  STRATEJİK ÖNCELİKLERDE YENİ TESİS YATIRIMI İLK SIRADA YER ALIYOR: Şirketlerin yüzde 52'si gelecek 3 yıl içinde yurt içinde yeni tesis yatırımı yapmayı, yüzde 49'u mevcut tesislerinde kapasiteyi artırmayı, yüzde 41'i mevcut tesislerini modernize etmeyi, yüzde 28'i ise yurt dışında yeni tesis yatırımı yapmayı planlıyor. 

 

ü  KURUMSAL YÖNETİM HAYATİ BİR ROL OYNAYACAK: Çoğunluk hisseleri birinci kuşak kontrolünde olan şirketlerin oranı yüzde 73 iken, şirket kurucusunun yaş ortalaması ise 62 olarak belirlendi. Şirketlerin yüzde 29'u önümüzdeki 3 yıl içinde icra yetkisini sonraki kuşağa, yüzde 29'u profesyonel yöneticiye devretmeyi planladıklarını belirtirken; yüzde 27'si ise yabancı yatırımcı ile ortaklık planlarının bulunduğunu ifade etti. Öte yandan, şirketlerin neredeyse dörtte birinde önümüzdeki birkaç yıl içinde hisselerin bir sonraki kuşağa devrinin gündeme gelecek olması, büyüme performansının sürdürülebilirliğinde kurumsal yönetimin ne kadar hayati bir rol oynayacağını ortaya koymaktadır.

 Bu Kategori ile ilgili diğer Başlıklardan
 08-12-2017 | 14 : 46 49  Kişi başına toplanan atık miktarı 1.17 kilo olarak belirlendi  (129)
 07-12-2017 | 16 : 50 27  Piyasa ekonomisinin lideri müşteridir  (76)
 07-12-2017 | 15 : 51 44  Mücevher ihracatı 3 milyar Doları aştı  (62)
 07-12-2017 | 12 : 24 07  Sigaraya 257 milyar lira harcandı  (59)
 06-12-2017 | 17 : 17 19  Uluslararası sermayeli şirket sayısı 57 bini geçti  (61)
 23-11-2017 | 14 : 17 43  Ekonomi bakanlığı iletişim noktası oldu  (50)
 11-11-2017 | 10 : 46 28  Türkiye'nin yükselen liderleri" araştırması açıklandı  (60)
 10-11-2017 | 15 : 20 13  Dünyanın en borçlu ülkesi: amerika  (140)
 09-11-2017 | 13 : 14 18  Merkez Bankası'nın kararı ihracatçının önünü görmesini sağlayacak  (87)
 09-11-2017 | 13 : 09 01  Ticari Projelere Kredide Kolaylık Sağlanmalı  (46)
 07-11-2017 | 13 : 04 52  Üreten kadar tasarlayan Türkiye'nin önünü açacak hafta başlıyor  (54)
 28-10-2017 | 17 : 28 10  Türkiyenin yüzde 60'ı kendi evinde oturuyor  (52)
 28-10-2017 | 12 : 03 13  KATAR'DAN İŞ ADAMLARINA YATIRIM ÇAĞRISI  (114)
 26-10-2017 | 08 : 27 18  Köprü ve otoyollardan 1 milyardan fazla gelir  (140)
 25-10-2017 | 13 : 55 28  Türkiye'de yaşamak için en çok mega kentler tercih edildi  (107)
 24-10-2017 | 18 : 21 25  Türkiye istihdamda avrupayı geçti  (87)
 20-10-2017 | 18 : 04 32  En fazla parayı araç almaya harcadık  (65)
 12-10-2017 | 18 : 45 57  Ekonomiye vergi artışları ve dolar kuru damga vurdu  (73)
 28-09-2017 | 15 : 13 05  Büyümede hedef yüzde 5,5  (120)
 27-09-2017 | 16 : 36 12  Kartla bir ayda 61 milyarlık harcama yaptık  (116)
 27-09-2017 | 16 : 28 00  Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek OVP ipuçlarını IFS'17'de verdi  (123)
 26-09-2017 | 18 : 13 42  Konut satışı 120 bini geçti  (213)
 26-09-2017 | 18 : 09 22  Gelen yabancı sayısı 17 milyonu geçti  (112)
 25-09-2017 | 18 : 01 08  Türkiye'de 28 milyondan fazla çalışan var  (82)
 25-09-2017 | 17 : 29 59  Istanbul'a 7 milyon yabancı turist geldi  (79)
Köşe Yazarları
Kerim KANCA
Çalışma'yan Belediye Başkanları'na Neşter Geliyor
Bayram Tomakin
"Her canlı ölümü tadacaktır"…
Sosyal Hizmet Uzmanı Fatih KURŞUN
Aileler için Cinsel İstismarı Önleme Tüyoları
KUNUK KALEMLER
YAZDAN KALMA BİR YAZI
mehmet sönmezoğlu
İbadetlerin En Sevimlisi Devamlı Olandır
Prof.Dr Ali Osman Özcan
NANKÖRLÜĞE ÖVGÜ
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

YORUMLAR
» Çatı onarımı sırasında elektrik akımına kapıldı
» SAÜ 'de Hayvanlar üzerinde tıbbi deneyler yapılacak
» Vatandaş Muhtarın Rahatını Kaçırdı
» KANDİLLİDEN İKİNCİ ADAY ADAYI
» kdz ereğliye yeni bir spor kulübü kuruldu
» Nihayet AK Parti İlçelerde Adaylarını Belirledi
» VEFAT VE TEŞEKKÜR
» Haberimiz ses getirdi 280 gram ekmek 300 gram getirildi
» Yazar İrfan Güve'nin Şiiri Kazmanın Ucundaki Ölüm
» Varol Demirköse Muhtar dayı
 
Foto Galeri  
Kirli hava nefesinizi tüketmesin
İzlenme : 1
Daha sağlıklı bir geleceğin yolu gastrofizikten mi geçiyor
İzlenme : 3
Daha sağlıklı bir geleceğin yolu gastrofizikten mi geçiyor
İzlenme : 3
Başarılı Bir Eğitim İçin Sağlıklı Gözler Şart
İzlenme : 4
Video Galeri  
Ahmet Aslan [ Nem Kaldı
İzlenme : 149
Farid Farjad Robabeh Jan
İzlenme : 1710
LP - Lost On You [Live Session]
İzlenme : 3960
15 Temmuz Şehitleri Belgesel Filmi
İzlenme : 788
HAVA DURUMU
ZONGULDAK İSTANBUL SAKARYA

KATEGORİLER

SİTE

Copyright © Halkın Nabzı Bölgesel ve Yerel Haber Gazetesi