22 Şubat 2018 Perşembe   Künye | İletişim | Arşiv | Gazeteler | Kartvizit Rehber | MOBİL
Foto Galeri Video Galeri
ANA SAYFA
GÜNCEL
SPOR
SİYASET
SAĞLIK
SEKTÖREL
EĞİTİM
YAŞAM
EKONOMİ
ASAYIŞ
DİĞER
 
 
 
NANKÖRLÜĞE ÖVGÜ
NANKÖRLÜĞE ÖVGÜ
05 Agustos 2014 12:04:13

Yazar : Prof.Dr Ali Osman Özcan
  Konuk Kalem 
   
 
   
 
Makaleyi PaylaşYazı boyutunu büyütmek için       

Nimetlere küfredenler el üstünde tutulurken nimete şükredenlerin aşağılandığı bir dünyada yaşamaktayız. İnsanlar yapılan iyiliği çok çabuk unutuvermekteler. Yapılan iyiliklerin kadrini bilenlerle bilmeyenler aynı kefeye konup şükür etmeme alçaklığı yapanlar yüceltilmektedir. Böyle bir durumda iyilikler, güzellikler harcanırken; kötülükler, çirkinlikler modernlik diye sunulabilmektedir. İnsanlığı az olanların yaptıkları davranışlar, nankörlük adına övülebilmektedir.

            Kalabalıklar her şeyi tüketmeye, harcamaya hazır bir hâlde tutulmaktadır.Toplum mühendisliği adına millet her şeyi harcayıp tüketmeye, yok etmeye, ortadan kaldırmaya kurgulanmaktadır. Tamah, haset, kin ve öfke pazarda pek çok müşteri bulmaktadır. Utanma davranışı hastalık sayılarak nankörlük biçimlendirilmektedir. Oysa utanma iyiyi kötüden, güzeli çirkinden, doğruyu yanlıştan ayırt edebilmeyi, aradaki farkı bilebilmeyi ifade eder. Utanan insan aynı zamanda eğitilebilir olan insandır. Nankörlük övülürken eğitilebilirlik eğitim ortamından kovulmaktadır.

            İnsanlar tok gözlü olmaya değil, tek gözlü olmaya yönlendirilerek öküzlükleri test edilmektedir. Öküz olanlar nankörlüğe aday olarak seçilmekte ve desteklenmektedir. İnsafsızlık övülerek her tür paylaşma nankörlük adına ortadan kaldırılmaktadır. Nimetlere ve insanın ahlaki açıdan iyi niteliklerine teşekkür yerine kindarlık, haset ve benzeri düşmanlık tohumları ekmek nankörlük adına en doğru davranış kabul edilmektedir. İnsanlara acıyan, şefkat gösterenler ise görmezden gelinerek eziyete duçar olmaktadır.

Cahillik, fasıklık ve sapkınlıklar medyada çok güzel şeyler diye sunularak başkalarının hukukunu tanımayan asi ruhlu zorbalar insanlık örneği olarak sunulabilmektedir. İkiyüzlülük, saptırıcılık, asilik, sapkınlık ve yalancılık nitelikleri tamah edilir özelliklere dönüştürülmektedir. İnsanların ihtiyaç anlarındaki davranışlarıyla ihtiyat anlarındaki davranışları birbirine karıştırılarak sunulmaktadır.

Nankörlüğe doğru yelken açan geminin yolcuları git gide artmaktadır. Bilmediği, yapmadığı ve yapamadıklarına güvenerek yola çıkanlar tecrübenin otoritesine de başkaldırma alışkanlığına güvenmektedirler. Herkes gerçeklerin dostluğundan kuşkulanır hâle getirilmiş ve korkunç yarıklara doğru itilmeyi marifet saymışlardır. İnsanların yaptıkları iyilikleri kendi içinde pişirip kotaramayanlar iyiliklerle kötülükleri ayıramaz hâle getirilmişlerdir.

Tecrübe pusulasını hiçe sayarak kendi aklındakileri irdelemeye çalışanlar kendi kendilerini yüceltme deneyimi yaptıklarını iddia edebilmektedirler. Kibirli ve iddiacı sevgiler, olumlu olarak medyada sunulmakta, yaşantı derinlikleri hiçe sayılabilmektedir. Olduğundan farklı görünmeye çalışan nankörler, çıkarları uğruna başkalarına teşekkürü çok çabuk unutabilmektedirler. Bunu yaparken bile kendi kendilerini eğittiklerini ileri sürebilmektedirler.

Nankörler kendilerini kendi yapma çabalarını çok çabuk unutuverenlerdir. Onlar fokur fokur kaynayan duygu kazanı üzerindeki baloncuklara kendilerini kaybederek bakmayı alışkanlık hâline getirip çıkarlarını ertelememeyi savunanlardır. Her şeyi harcayıp tüketmek amacında olduklarından onlar duyguları yaşamayı yeğleyip duygularında yaşamayı gereksiz görenlerdir. Duyguların akışı onlar için hiçbir şeydir ve hiçbir anlamları yoktur. Nankörler kendi benliklerine de dürüst davranamazlar. Sözleri sulandırmak amacıyla her türlü yalakalığı yapabilirler. Kendi kanılarıyla kanıtları birbirine karıştıran nankörlerin tecrübelerinden ders alacaklarını düşünmek de boşunadır.

Nankörler kendi yasalarına bile uyamayan ikiyüzlülerdir. Ceplerindeki bilgiden başka bilgi aramaya gerek görmezler. Oysa ceplerindeki bilginin geçerlik ve güvenirliği ön yargılarla kirletilmiştir. Nankörlüğe övgü düzen inançlıların inançlarından kuşku duyacak bir eğitim anlayışına ihtiyacımız vardır. Yaşam sınavlarından geçmeye çalışan öğrencilere bilmesi gereken kaynakları sunan bir eğitim anlayışı nankörlükle mücadelede işe yarayabilir. Nankörün husumet taşıyan sözlerini de güzel sözler diye kabul edenlerden uzak durmak gerekmektedir.Prof. Dr. Ali Osman Özcan

  Bu Yazı Toplam 1905 Defa Okunmuştur

 
 
Yorum Ekle    Arkadaşına Gönder

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Köşe Yazarları
Kerim KANCA
Sakarya Adapazarı Maltepe Park ve Hizmetler diyelim
Bayram Tomakin
"Her canlı ölümü tadacaktır"…
Sosyal Hizmet Uzmanı Fatih KURŞUN
Aileler için Cinsel İstismarı Önleme Tüyoları
KUNUK KALEMLER
YAZDAN KALMA BİR YAZI
mehmet sönmezoğlu
İbadetlerin En Sevimlisi Devamlı Olandır
Prof.Dr Ali Osman Özcan
NANKÖRLÜĞE ÖVGÜ
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 7873
  Bugün : 7404
  Toplam: 11974329
   Şuan Çevirimiçi:

 160 konuk,

 
DUYURULAR
» www.halkinnabzi.net Bölgesel ve Yerel Yayın aği
Gazeteniz Halkınnabzı Basın Yayın Kurallarına Uymaya Söz vermiş Halka Gönüllü Miğfer Olmaya devam Ediyor. Ağırlıklı Yayın ..
     
Foto Galeri  
Sakarya İl Jandarma ve İl Emniyet Araçları Denetledi
İzlenme : 9
Sakarya Jandarma Asayiş Bülteni
İzlenme : 7
Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Bülteni
İzlenme : 9
Çevre konusunda Türkiye 1 ödüllü Ereğli belediyesine
İzlenme : 9
Video Galeri  
Ahmet Aslan [ Nem Kaldı
İzlenme : 1651
Farid Farjad Robabeh Jan
İzlenme : 1805
LP - Lost On You [Live Session]
İzlenme : 4162
15 Temmuz Şehitleri Belgesel Filmi
İzlenme : 906
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

YORUMLAR
» Çatı onarımı sırasında elektrik akımına kapıldı
» SAÜ 'de Hayvanlar üzerinde tıbbi deneyler yapılacak
» Vatandaş Muhtarın Rahatını Kaçırdı
» KANDİLLİDEN İKİNCİ ADAY ADAYI
» kdz ereğliye yeni bir spor kulübü kuruldu
» Nihayet AK Parti İlçelerde Adaylarını Belirledi
» VEFAT VE TEŞEKKÜR
» Haberimiz ses getirdi 280 gram ekmek 300 gram getirildi
» Yazar İrfan Güve'nin Şiiri Kazmanın Ucundaki Ölüm
» Varol Demirköse Muhtar dayı
 

HAVA DURUMU
ZONGULDAK İSTANBUL SAKARYA
Döviz kurları
Günün Sözü
Hayal gücü, bilgiden daha önemlidir.

( Albert Einstein )

KATEGORİLER

SİTE

Copyright © Halkın Nabzı Bölgesel ve Yerel Haber Gazetesi