22 Şubat 2018 Perşembe   Künye | İletişim | Arşiv | Gazeteler | Kartvizit Rehber | MOBİL
Foto Galeri Video Galeri
ANA SAYFA
GÜNCEL
SPOR
SİYASET
SAĞLIK
SEKTÖREL
EĞİTİM
YAŞAM
EKONOMİ
ASAYIŞ
DİĞER
 
 
 
İbadetlerin En Sevimlisi Devamlı Olandır
İbadetlerin En Sevimlisi Devamlı Olandır
05 Agustos 2014 12:06:08

Yazar : mehmet sönmezoğlu
  İnanç Penceresi 
   
 
   
 
Makaleyi PaylaşYazı boyutunu büyütmek için       
Yüce dinimiz İslam'a göre, ibadetlerde asıl olan halis bir niyetle, düzenli ve sürekli yapılmasıdır. Ancak o zaman ibadetlerde hedeflenen takvaya ve ebedî kurtuluşa erişme gerçekleşebilir. Bunun için insanın Allah'a kullukta samimi, bilinçli ve azimli olması gerekir.

Mü'min, her şart ve durumda Allah'a kullukta sebat etmelidir. Ne sahip olduğu mal mülk, makam mevkii, ne evlatlar yani hiçbir dünyevî menfaat insanı Allah'a kulluktan alıkoymamalıdır. Kur'an-ı Kerim bu konuda mü'minlere şöyle ikazda bulunmaktadır: "Ey iman edenler! Mallarınız ve evlatlarınız sizi, Allah'ı zikretmekten alıkoymasın. Her kim bunu yaparsa, işte onlar ziyana uğrayanların ta kendileridir." (Münâfikûn, 63/9)

Bunun gibi insanın karşılaştığı sıkıntılar ve başına gelen musibetler de onun Rabbine ibadet etmesine mani olmamalıdır. İnsana her şart altında kulluk yaraşır, zira onun fıtratında mabuduna boyun eğme ve itaat etme temayülü vardır. Yaratıcısına kulluk yapmasının önünde nefis, şeytan vb. bir takım engeller vardır, ama o bu engelleri aşacak yetenek ve güce de sahiptir. Kur'an'da, "Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım" (Zâriyât, 51/56) buyrularak insanların ve cinlerin yaratılış amaçlarının sadece Allah'a kulluk etmeleri olduğu bildirilmektedir. Bu ayet gerek insanların gerekse cinlerin Allah'a kulluk etmeye elverişli bir yapıda yaratıldıklarına ve buna uygun yeteneklerle donatıldıklarına işaret etmektedir. 

Yüce Allah'a kulluk yapması için yaratılan insana Kur'an'da bu sorumluluğu sık sık hatırlatılmıştır. Bir ayet-i kerimede şöyle buyrulmuştur: "Ey insanlar! Sizi ve sizden öncekileri yaratan Rabbinize kulluk edin ki, Allah'a karşı gelmekten sakınasınız." (Bakara, 2/21) "De ki: "(Ey insanlar!) Kulluğunuz ve niyazınız olmasa Allah size ne diye değer versin!" (Furkân, 25/77) ayet1inde ise, Allah'ın ancak kendisine ibadet ve taatte bulunanlara değer verdiği belirtilmiştir.

Bütün bir hayatı bizler için güzel örneklerle dopdolu olan Peygamber Efendimiz (s.a.s.), en zor şartlarda bile ibadetlerine ara vermemiş, ashabına da ibadetlerde ve hayırlı işlerde devamlı olmalarını tavsiye etmiştir. (Buharî, Cum'a, 1084)

İnsanlardan ticaret, alış-veriş gibi dünyevî birçok meşguliyetleri bulunduğu halde, her hâlükârda Allah'a kulluktan geri kalmayan kimselerden övgüyle bahsedilmiştir. Kur'an'da şöyle buyrulmuştur: "Hiçbir ticaretin ve hiçbir alış verişin kendilerini, Allah'ı anmaktan, namazı kılmaktan, zekâtı vermekten alıkoymadığı birtakım adamlar vardır. Onlar, kalplerin ve gözlerin dikilip kalacağı bir günden korkarlar." (Nûr, 24/37)
 
İslam'a göre ibadetlerde süreklilik esastır. Buna göre insan ömrünün belli bir bölümüne yahut bir yıl içerisinde sadece belli gün, gece veya aylara mahsus bir ibadet anlayışı dinin özüne tamamen aykırıdır. Nitekim Kur'an-ı Kerimde, "Sana ölüm gelinceye kadar Rabbine ibadet et" (Hicr, 15/99) buyrulmaktadır. 

Yine bir kısım ayetlerde, bütün ibadetlerin özü ve özeti olma özelliğinden dolayı dinin direği sayılan namazın devamlılığına vurgu yapılmıştır. (Bkz. Bakara, 2/238; Tâhâ, 20/132) "…Bana yaşadığım sürece namazı ve zekâtı emretti" (Meryem, 19/31) ayetinde ise ibadetlerin insanın hayatı boyunca yerine getirmesi gereken bir kulluk borcu olduğuna işaret edilmiştir. Peygamber Efendimiz (s.a.s.) de ibadetlerin sürekli ve düzenli yapılmasının önemini belirterek şöyle buyurmuştur: "Amellerin Allahu Teâlâ'ya en sevimli olanı, az da olsa devamlı olanıdır." (Müslim, Müsâfirîn, 218) 

İnsanın, Rabbine karşı duyduğu derin saygının gereği olarak bir ömür boyu hiç ara vermeksizin O'na ibadet etmeyi sürdürmesi bir kulluk görevi olmanın yanında O'nun türlü nimetlerine karşı bir şükür ifadesidir. Hz. Peygamber (s.a.s.) de, çok ibadet etmesinin nedeni sorulduğunda, "Şükreden bir kul olmayayım mı?" diye karşılık vermiştir. (Buharî, Teheccüd, 6) Efendimiz (s.a.s.) bu cevabıyla Allah'ın lütuf ve ihsanlarına karşılık şükretmiş olmak için ne kadar ibadet edilse yine de yeterli olamayacağını vurgulamış olmaktadır.

Bu nedenle; "Herhangi birinize ölüm gelip de, "Ey Rabbim! Beni yakın bir zamana kadar geciktirsen de sadaka verip iyilerden olsam!" demeden önce" (Münâfikûn, 63/10) buyrulduğu üzere, ecel gelip bizi yakalamadan önce bizi yaratan, yaşatan ve sayısız nimetlerle bizlere ikramlarda bulunan Yüce Rabbimize şükrümüzü ifade etmek ve kulluk görevlerimizi yerine getirmek için gayret göstermeli, ibadetlerimizi aksatmadan düzenli bir şekilde yerine getirmeliyiz.
  Bu Yazı Toplam 2134 Defa Okunmuştur

 
 
Yorum Ekle    Arkadaşına Gönder

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Köşe Yazarları
Kerim KANCA
Sakarya Adapazarı Maltepe Park ve Hizmetler diyelim
Bayram Tomakin
"Her canlı ölümü tadacaktır"…
Sosyal Hizmet Uzmanı Fatih KURŞUN
Aileler için Cinsel İstismarı Önleme Tüyoları
KUNUK KALEMLER
YAZDAN KALMA BİR YAZI
mehmet sönmezoğlu
İbadetlerin En Sevimlisi Devamlı Olandır
Prof.Dr Ali Osman Özcan
NANKÖRLÜĞE ÖVGÜ
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 7873
  Bugün : 7397
  Toplam: 11974322
   Şuan Çevirimiçi:

 185 konuk,

 
DUYURULAR
» www.halkinnabzi.net Bölgesel ve Yerel Yayın aği
Gazeteniz Halkınnabzı Basın Yayın Kurallarına Uymaya Söz vermiş Halka Gönüllü Miğfer Olmaya devam Ediyor. Ağırlıklı Yayın ..
     
Foto Galeri  
Sakarya İl Jandarma ve İl Emniyet Araçları Denetledi
İzlenme : 9
Sakarya Jandarma Asayiş Bülteni
İzlenme : 7
Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Bülteni
İzlenme : 9
Çevre konusunda Türkiye 1 ödüllü Ereğli belediyesine
İzlenme : 9
Video Galeri  
Ahmet Aslan [ Nem Kaldı
İzlenme : 1651
Farid Farjad Robabeh Jan
İzlenme : 1805
LP - Lost On You [Live Session]
İzlenme : 4162
15 Temmuz Şehitleri Belgesel Filmi
İzlenme : 906
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

YORUMLAR
» Çatı onarımı sırasında elektrik akımına kapıldı
» SAÜ 'de Hayvanlar üzerinde tıbbi deneyler yapılacak
» Vatandaş Muhtarın Rahatını Kaçırdı
» KANDİLLİDEN İKİNCİ ADAY ADAYI
» kdz ereğliye yeni bir spor kulübü kuruldu
» Nihayet AK Parti İlçelerde Adaylarını Belirledi
» VEFAT VE TEŞEKKÜR
» Haberimiz ses getirdi 280 gram ekmek 300 gram getirildi
» Yazar İrfan Güve'nin Şiiri Kazmanın Ucundaki Ölüm
» Varol Demirköse Muhtar dayı
 

HAVA DURUMU
ZONGULDAK İSTANBUL SAKARYA
Döviz kurları
Günün Sözü
Başarılı kuruluşların keşfettiği gizli formül, müşterilere misafir ve çalışanlara insan gibi davranmaktır.

( Tom Peters )

KATEGORİLER

SİTE

Copyright © Halkın Nabzı Bölgesel ve Yerel Haber Gazetesi