23 Ocak 2018 Salı   Künye | İletişim | Arşiv | Gazeteler | Kartvizit Rehber | MOBİL
Foto Galeri Video Galeri
ANA SAYFA
GÜNCEL
SPOR
SİYASET
SAĞLIK
SEKTÖREL
EĞİTİM
YAŞAM
EKONOMİ
ASAYIŞ
DİĞER
 
  15 : 17 : Çakır Eğititm Yatırırmları için Teşekkür etti  14 : 04 : "İstikrarın devamı için çok çalışmalıyız"  13 : 54 : Gençlik Heyeti'nin Konuğu Muzaffer Elmas Oldu  13 : 41 : Son 15 yılda 4,5 milyon dekar alanı taşkınlardan koruduk  13 : 31 : Özbakır'dan Başsağlığı mesajı  13 : 04 : Zonguldak Milletvekili Hüseyin Özbakır Teşekkür Etti  12 : 50 : Yavuz'dan Adapazarı teşkilatına tebrik ziyareti  16 : 15 : Video lu HaberMehmetcik Hainlere Aman Vermiyor Tepelerine Bomba Yağdırıyor  15 : 57 : Video lu HaberTürk Özel Kuvvetleri Özel Marşı  15 : 47 : Video lu HaberOsman Öztunç Türkün Türküsü Kahraman mehmetciğe
GOOGLE ARAMA

Google

ANA SAYFA  / Spor
Belçika Faymonville'de muhteşem Türk festivali
Belçika Faymonville'de muhteşem Türk festivali

Belçika'nın, "Türk Köyü" diye anılan Faymonville köyünde her yıl evlere ayyıldızlı bayrağmız asılıyor, sokaklarda Türk bayrağı sallanıyor ve Türk marşları söyleniyor.

Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       
 15 Subat 2016 15 : 35 

* Binlerce Belçikalı'nın yanında çok sayıda Türk'ün de katıldığı festivallerde "Türk Kanı" diye adlandırılan likör içiliyor ve    sanahlara kadar danslı eğlence yapılıyor

* Türk köyündeki ‘Turkania' adlı futbol takımı liglerde harikalar yaratıyor ama Türk seyircisi yok

* Belediye Başkanı, festivalin tüm dünyada yankılanması için Türk devletinden ilgi bekliyor..

 

İlhan KARAÇAY'ınn röportajı…

Belçika'nın, Hollanda, Almanya ve Lüxemburg üçgeninde yer alan Faymonville köyünde her yıl tekraralan bir festival, gerçekten de Türkleri onurlandırıcı bir şekilde gerçekleşiyor.

Yüzyıllardır kendilerine "Türk" denilmesinden hiç gocunmayan ve hatta bundan gurur duyan, Belçika'nın Faymonville köylüleri, geleneksel olarak her yıl yaptıkları "Türk festivali"ni dün tekrarladılar.

Ardennen bölgesinde sadece bine yakın bir nüfusun yaşadığı çok küçük ama çok şirin Faymonville adlı bu köye yolu düşenler, köyün ortasında kocaman bir Türk bayrağı ile karşılaştıkları zaman şaşırırlar.

Bu köyde kendilerine ‘Türk' adı verilen Belçikalılar yaşamaktadır. Faymonville´de hiç bir zaman Türkler yaşamamış. Ne var ki, bu köydekiler kendilerine Türk denilmesinden mutluluk duyuyorlar.

Neden mi?

Aslında bu konu hakkında birçok rivayet var ama sizlere en yaygın olanını anlatalım:

TURKANIA FUTBOL TAKIMI : Köyün birçok noktasında ay yıldızlı figürler arasında, ‘R.F.C. Turkania' adlı, 1925 yılında Joseph Scholzen tarafından kurulan bir futbol kulübü de var. Bu futbol külübü 3'üncü Lig'de yer alıyor. Ligde çok başarılı olmalarına rağmen Türkiye ve Türkler'den ilgi görmediklerini belirten yöneticiler, ‘Maçlarımıza Türk seyircileri de bekliyoruz. Böylece kulüp gelirimiz de artar' diye konuştular.

Avrupalılar 16. ve 17. asırlarda Türkler'in işgal ettiği topraklarda, işgalden zarar gören insanlara yardım için vergi niteliğinde para tahsil edilyorlardı.

Faymonville köyü halkı, çok küçük ve ücra bir köşede oldukları için  böylesi bir vergiyi ödemeyi ret etmişler. Bu köylülere kızan halkın diğer kesimi Faymonvilliler'e, "Siz Türk dostusunuz, hatta siz Türksünüz" gibi bir tavırla hain olduklarını ima etmişler. Buna çok kızan Faymonville halkı, "Öyle mi, o halde bakın biz nasıl Türküz" diyerek yaşam tarzlarını Türkler'e benzetmeye başlamışlar.

Köyün ortasına büyük bir Türk bayrağı dikmişler. Türkiye'den giysiler getirtmişler ve bu giysileri kuşanmışlar. Köyün belli yerlerine sembolik Türk figürleri yerleştirmişler ve her yere ay yıldız işlemişler.

Bununla yetinmeyen Faymonvilliler, her yıl törenler düzenlemeye başlamışlar. Böylece yüzyıllardır kendilerine ‘Türk' denen köylüler bu adı  benimsemişler. Her yıl karnavallarda Türk ve Osmanlı kıyafetleri giyerek Türk bayrağına sarılan Faymonvilliler'in bu yılki törenlerini biz de izledik.

SULTAN HOTEL-RESTAURANT 100 YILDIR VAR : Faymonville köyünün ortasında Sultan isimli Hotel restaurant'a girdiğimiz zaman bizi patron  Edgar Bodar karşıladı. Festivalin ana içkisi olan ve herkesi sarhoş eden Türk Kanı adlı likörün yaratıcısı olan Edgar Bodar, bize de bu likörü tattırdı. Benim gibi ‘içkisevmez' birinin bile hoşuna giden bu likör gerçekten de mükemmeldi.

Karnavalı izleyenler arasında Belçika Türk Federasyonu  (BFT) Genel Başkanı Ömer Zararsız,  Beringen Müzik Kulbü Başkanı İsmail Erdoğdu, Narsanat Platformu Başkanı Adnan Kotaoğlu ve kalabalık Türk topluluğu katıldı.

Faymonvilliler'in bu yılki törenleri de muhteşem oldu.

Ellerinde Türk bayrakları olduğu halde üç atlı süvari  ve 30 ayrı gruptan oluşan kortej, festival boyunca Türk giysileri, Türk müziği ve birbirinden ilginç kiyafetleriyle karnaval coşkusunu doyasıya yaşattılar.

Binlerce Belçikalı'nın yanında bine yakın Türk'ün de katıldığı festivalde "Türk Kanı" diye adlandırılan likör herkesi sarhoş etti.

Turkuaz Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri Döne Çirpi, Ömer Buğdaycı, Meral Kökten ve Şengül Erdoğdu'nun birlikte organize ettikleri yaklaşık 40 kişilik otobüs, Schaerbeek Belediyesi önünden kalkarak Faymonville geldi. Her yıl olduğu gibi, bu yıl da Karnaval'a ellerinde Türk bayrakları olan Türkler coşkuyla katılarak renk kattılar. Türk bayraklı süvarilerin öncülüğündeki, korteje'de Türk bayraklı bando eşliğinde yürüyen Faymonville köylüleri büyük alkış alırken, her yıl farklı ülkeleri temsil eden komşu köyler ilginç kıyafetleri ve danslarıyla dikkati çekti.

BELEDİYE BAŞKANI TÜRKİYE'DEN İLGİ BEKLİYOR Faymonville'nin bağlı olduğu Waimes'in Belediye Başkanı Albert Mathonet, İlhan Karaçay ve ekibinin konakladığı otele kadar gelerek ‘Hoş geldiniz' dedi. Festival için Türk makamlarından daha çok ilgi bekleyen Mathonet, "Bu bölgede birkaç yüz yıldır devam eden bu gelenek, orjinallığını bozmadan sürecektir. Karnaval'da biramız, çeşitli içkilerimiz ve özellikle ‘Türk Kanı'  olarak adlandırdığımız likörumuz ile sarhoş olacağız.' dedi.

Faymonville'nin bağlı olduğu Waimes'in Belediye Başkanı Albert Mathonet,

Festival için Türk makamlarından daha çok ilgi beklediğini belirtti. Mathonet  kendisi ile yaptığımız söyleşide şunları söyledi: "Bu bölgede birkaç yüz yıldır devam eden bu gelenek, orjinallığını bozmadan sürecektir. Karnaval'da biramız, çeşitli içkilerimiz ve özellikle ‘Türk Kanı'  olarak adlandırdığımız likörumuz ile sarhoş olacağız. Bu nedenle festivalimize dışarıdan katılıma sıcak bakmıyoruz. Ama seyretmeye gelenlere de kucak açıyoruz.

 

ESKİ BELEDİYE BİNASI : Eski Belediye binasının giriş kapısında restorasyon sonrası, 1945 yılında alçı kabartma ay yıldızlı Türk bayrağı bulunuyor. 

Festivalin bir de ‘Organize Komitesi' var. Bu Komite'nin başkanlığını yıllardır M. Aloys Lesoly yapıyor. Bizi evinde sıcak bir şekilde karşılayan Lesoly, her yıl Türk bayrağı ve Türk giysileri bulmakta zorluk çektiklerini dile getirdi. Lesoly., ‘Düşünün bir kere, binlerce Belçikalı kendilerine Türk giyeceği yakıştırmaya çalışıyor. Ya satın alıyor veya diktiriyorlar. Türk bayrağı bulmak da zor ve pahalı oluyor. Bu nedenle Türkiye'nin bize yardım etmesini bekliyoruz' diye devam etti.

Waimes Turizm Ofisi Müdürü Stanly Noel da bizimle sürekli beraber oldu. Attığımız her adımı izleyen ve bize yardım eden Noel, bizi festival öncesinde hazırlık yapan insanların evlerine götürdü. Girdiğimiz evlerden biri cıvıl cıvıl idi. Bir anne ve üç kızı kendilerini Türk giysileri ile süslüyorlardı. Konuştuk bu insanlarla. O kadar mutluydular ki, ‘Sizleri görünce çok daha mutlu olduk. Bugünkü yürüyüş bizim için bir başka önem taşıyacak' diyerek teşekkür ettiler. Her konuda bize sürekli yardımcı olan Noel, ‘Bu festival sayesinde kasabamıza çok sayıda yerli ve yabancı Turist geliyor. Ama yine de elde ettiğimiz turizm geliri ile festival masraflarını karşılayamıyoruz. Türkler izlemek için geliyorlar ama, Türk develetinden de yardım bekliyoruz' diye devam eti.

Faymonvil'deki Türk Festivali'ne ülkenin çeşitli yerlerinden binlerce Türk de geliyor. Liege'deki Barış Evi yöneticileri Aslı ve Tevfik Gülerman da festivale her yıl ilgi gösteriyorlar. Onları festivalde Türk giysileri ile bulduk. Aslı ve Tevfik Gülerman çifti, aslında Barış Manço'yu Liege'deki evinde yaşatmak istiyorlar. Bu nedenle de derneklerinin adını Barış Evi koymuşlar. Şimdi o evi bir müze haline getirmek istiyorlar.

BARİŞ MANÇO HAYRANLARI BARIŞ EVİ KURDU : Faymonvil'deki Türk Festivali'ne ülkenin çeşitli yerlerinden binlerce Türk de geliyor. Liege'deki Barış Evi yöneticileri Aslı ve Tevfik Gülerman da festivale her yıl ilgi gösteriyorlar. Onları festivalde Türk giysileri ile bulduk. Aslı ve Tevfik Gülerman çifti, aslında Bariş Manço'yu Liege'deki evinde yaşatmak istiyorlar. Bu nedenle de derneklerinin adını Barış Evi koymuşlar. Şimdi o evi bir müze haline getirmek istiyorlar. Fotoğrafta, Baris Evi kurucuları Aslı ve Tevfik Gülerman, Şenol Ocaklı ile görülüyor.

Köyün birçok noktasında ay yıldızlı figürler arasında, ‘R.F.C. Turkania' adlı, 1925 yılında Joseph Scholzen tarafından kurulan bir futbol kulübü de var. Bu futbol külübü 3'üncü Lig'de yer alıyor. Ligde çok başarılı olmalarına rağmen Türkiye ve Türkler'den ilgi görmediklerini belirten yöneticiler, ‘Maçlarımıza Türk seyircileri de bekliyoruz. Böylece kulüp gelirimiz de artar' diye


Haberi Paylaş
Haber : Editör Kerim Kanca
Bu Haber 731 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :Binlerce Belçikalının yanında çok sayıda Türkün de katıldığı festival,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Diğer Başlıklar
 Bu Kategori ile ilgili diğer Başlıklardan
 20-01-2018 | 16 : 24 43  Büyükşehirli atıcılardan Türkiye rekoru  (392)
 20-01-2018 | 16 : 14 42  Büyükşehir'in yıldızları All-Star'da  (385)
 19-01-2018 | 19 : 11 03  "Bir ilk daha yaşanacak"  (457)
 15-01-2018 | 15 : 04 50  Sakarya Büyükşehir Basketbol'un yıldızları RedBull.com  (616)
 11-01-2018 | 16 : 25 24  Süper lig'de seyirci ortalaması %44 arttı  (586)
 11-01-2018 | 15 : 44 42  100.yıl engeli de aşıldı: 1-3  (583)
 11-01-2018 | 14 : 52 21  Süper lig kulüpleri mobilde geride kaldı  (583)
 11-01-2018 | 14 : 48 39  En değerlisi neymar  (280)
 09-01-2018 | 15 : 13 50  Büyükşehir'den gençler için kaykay pisti  (258)
 09-01-2018 | 14 : 47 01  24. uluslararası pro-lisans antrenörgelişim semineri başlıyor  (292)
 08-01-2018 | 15 : 53 06  ‘Mücadelemiz tüm galibiyetlerin üstündedir"  (65)
 06-01-2018 | 18 : 30 00  Spor tesislerinde yapılacak olan müsabakaların haftalık programı  (32)
 06-01-2018 | 17 : 18 47  Büyükşehir Fenerbahçe'ye konuk oluyor  (68)
 06-01-2018 | 16 : 59 48  Toçoğlu Antalya'dan şampiyonluk sözü aldı  (67)
 06-01-2018 | 16 : 31 40  3 imza: Engin Baytar, Aydın Çetin ve Hami Baytar imzayı attı  (68)
 04-01-2018 | 15 : 48 11  Sporda bir yıl böyle geçti  (77)
 02-01-2018 | 19 : 01 34  "Çok değerli bir galibiyet aldık"  (79)
 02-01-2018 | 18 : 03 04  Sakarya Büyükşehir Basketbol Antrenman Programı  (80)
 31-12-2017 | 13 : 30 06  Zonguldak Valisi Ahmet Çınar Başarılı Milli Sporcuları ödüllendirdi  (121)
 31-12-2017 | 13 : 28 12  Zonguldak spor tesislerinde yapılacak Müsabakalar  (51)
 31-12-2017 | 12 : 48 01  Rakamlar beşiktaş'a yetmedi  (80)
 31-12-2017 | 12 : 10 49  Ligin ilk yarısında gol rekoru  (49)
 30-12-2017 | 20 : 33 25  Süper lig'de ilk yarının en'leri belli oldu  (86)
 28-12-2017 | 18 : 43 19  Parkede rakip Pınar Karşıyaka  (92)
 27-12-2017 | 18 : 35 53  En fazla ronaldo'yu takip ediyoruz  (90)
Köşe Yazarları
Kerim KANCA
Çalışma'yan Belediye Başkanları'na Neşter Geliyor
Bayram Tomakin
"Her canlı ölümü tadacaktır"…
Sosyal Hizmet Uzmanı Fatih KURŞUN
Aileler için Cinsel İstismarı Önleme Tüyoları
KUNUK KALEMLER
YAZDAN KALMA BİR YAZI
mehmet sönmezoğlu
İbadetlerin En Sevimlisi Devamlı Olandır
Prof.Dr Ali Osman Özcan
NANKÖRLÜĞE ÖVGÜ
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

YORUMLAR
» Çatı onarımı sırasında elektrik akımına kapıldı
» SAÜ 'de Hayvanlar üzerinde tıbbi deneyler yapılacak
» Vatandaş Muhtarın Rahatını Kaçırdı
» KANDİLLİDEN İKİNCİ ADAY ADAYI
» kdz ereğliye yeni bir spor kulübü kuruldu
» Nihayet AK Parti İlçelerde Adaylarını Belirledi
» VEFAT VE TEŞEKKÜR
» Haberimiz ses getirdi 280 gram ekmek 300 gram getirildi
» Yazar İrfan Güve'nin Şiiri Kazmanın Ucundaki Ölüm
» Varol Demirköse Muhtar dayı
 
Foto Galeri  
Çakır Eğititm Yatırırmları için Teşekkür etti
İzlenme : 14
İstikrarın devamı için çok çalışmalıyız
İzlenme : 11
Gençlik Heyetinin Konuğu Muzaffer Elmas Oldu
İzlenme : 10
Son 15 yılda 4,5 milyon dekar alanı taşkınlardan koruduk
İzlenme : 8
Video Galeri  
Ahmet Aslan [ Nem Kaldı
İzlenme : 972
Farid Farjad Robabeh Jan
İzlenme : 1754
LP - Lost On You [Live Session]
İzlenme : 4050
15 Temmuz Şehitleri Belgesel Filmi
İzlenme : 849
HAVA DURUMU
ZONGULDAK İSTANBUL SAKARYA

KATEGORİLER

SİTE

Copyright © Halkın Nabzı Bölgesel ve Yerel Haber Gazetesi